IMG-LOGO
Haberler Kripto Para Çindeki Sel Felaketi Bitcoin Madencilerine Yaradı

Çindeki Sel Felaketi Bitcoin Madencilerine Yaradı

Çindeki Sel Felaketi Bitcoin Madencilerine Yaradı
Çin, 2 milyona yakın kişinin tahliye edildiği ve şu ana kadar yaklaşık 25 milyon kişinin etkilendiği bir sel felaketi yaşıyor. Yağışlar hayatı felç ederken kripto para madencileri, bu felaketten yararlanabilen tek kesim oldu. Bitcoin hash rate yüzde 10 geriledi.

Wuhan sele teslim olabilir
Çin devlet medyasına göre bir heyelan sebebiyle dolan nehir, Enshi şehrini ve Hubei’deki komşu köyleri sular altında bıraktı. Durum kötüleşiyor gibi görünüyor. Selin Three Gorges Barajı ile ilgili de endişeleri artırdığı, zira bu barajın taşması halinde milyonlarca kişinin yaşadığı Wuhan kentinin büyük bir felaket yaşayabileceği ifade ediliyor.

Olağanüstü yağışların yakında bir Bitcoin madencilik merkezi olarak bilinen Sichuan’a da ulaşabileceği söyleniyor.

Ulusal Meteoroloji Merkezi CGTN’ye göre çarşamba ve perşembe sabahı Shandong, Henan, Jiangsu, Anhui, Shaanxi, Chongqing, Sichuan, Yunnan ve Tibet’in bazı bölgelerinde şiddetli yağışlar ve yağmur fırtınaları bekleniyor. Şu anda Sichuan’daki durumun tam olarak ne olduğu belli değil ancak önümüzdeki günlerde başka bir şiddetli yağmurla doğal afet riski de artıyor.

Sel felaketi Bitcoin madencilerine yaradı
Hayatı olumsuz etkileyen yağışlar Bitcoin madenciliği için gereken enerjinin ucuza sağlanabilmesi nedeniyle faaliyetleri artırdı. Hash rate yaklaşık 120 exahash’ten 113’e düşerek yüzde 10 azaldı. Çin’deki sel baskınları, her yıl madenciler için bir patlama zamanı olarak görülüyor.

Ancak bazen madencilik tesislerini de su basabiliyor. Temmuz 2018’deki bir olayda yüzlerce GPU ve Asics sular altında kalmıştı. Bu ağır kayıp muhtemelen madencilerin ekstra önlemler almasına sebep oldu ve bir süredir benzer olaylar basına yansımadı.

Piyasa Özeti

BirimSatış
Dolar18.1673
Euro18.0533
Sterlin21.4141
Ons$1759.87
Gram Altın1019.836
Çeyrek Altın1677.729
Cumhuriyet Altını3354.65
Ham Petrol$101.17

Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Sudi Arabistan Riyali, 100 Japon Yeni, Avusturalya Doları, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, İsveç Kronu, Kuveyt Dinarı, Rus Rublesi, Rumen Leyi, Katar Riyali, Pakistan Pupisi, Bulgar Levası, İran Riyali, Çin Yuanı, Kaç, TL, Yapar, Eder, Döviz Fiyatları, Güncel Döviz Kurları, forex, satış, exchange, currency, seviye.net, piyasa, haberler, döviz, altın fiyatları, demir fiyatları